Jaka montażownica opon? Automatyczna, półautomatyczna czy bezłyżkowa?

Jak często zdarza się uszkodzić drogą obręcz ze stopów lekkich, albo odprawić klienta z kwitkiem, bo twardej, niskiej opony nie sposób było zdjąć na klasycznej montażownicy? Czy można tego uniknąć i za pomocą jakich rozwiązań?

Doposażenie maszyny w przystawkę do kół nisko profilowych, zestaw plastikowych zabezpieczeń na łyżkę i szczęki, czy dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę co prawda pomagają, ale czy duże ryzyko uszkodzenia drogiego koła zostało całkowicie wyeliminowane? Rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród profesjonalistów, są maszyny „bezłyżkowe”, dzięki którym praca jest nie tylko szybsza i bardziej komfortowa, ale też ryzyko uszkodzenia kół jest minimalne.

Bez „odparzacza” opony i łyżki

Maszyny te są pozbawione przede wszystkim klasycznej łopaty do odrywania opony z tarczy koła, tzw. „odparzacza”. Zbicie opony z obręczy  jest wykonywane już po zamocowaniu koła na maszynie za pomocą jednego lub, w szybszych maszynach, dwóch krążków, umieszczonych na pneumatycznym ramieniu. Najważniejsza cecha nowoczesnych montażownic, to praca bez korzystania z łyżki montażowej do ściągania i zakładania opony. Specjalnie profilowane narzędzia zastępują klasyczny zestaw stopka-łyżka, praktycznie eliminując ryzyko uszkodzenia koła.

Bezszczękowe mocowanie trzpieniowe

Aby można było pracować bez łyżki i bez odparzacza w trybie automatycznym, wymagany jest swobodny dostęp do obu rantów felgi. W tym celu zamiast klasycznych szczęk zastosowano mocowanie trzpieniowe poprzez otwór centrujący. Koło zakłada się podobnie, jak na wyważarkę. Do felg bez otworu centrującego opracowane są odpowiednie adaptery, które dopuszczają zamocowanie poprzez otwory na szpilki.

Cechą mocowania trzpieniowego jest fakt, iż nie ma ono praktycznie ograniczenia co do wielkości felgi. Ograniczeniem jest tu odległość od kolumny maszyny. W praktyce mocowanie to umożliwia montaż wszystkich dostępnych na rynku rozmiarów felg do samochodów osobowych i dostawczych. Te trzy zmiany wystarczają, aby bezpiecznie obsłużyć każde koło. Oczywiście można tego dokonać także na klasycznej montażownicy z przystawką do kół niskoprofilowych, jednak wciąż pozostaje wtedy problem szczęk o małym rozstawie i rysujących krawędzie obręczy oraz odparzacza.

Automaty i półautomaty

Maszyny bezłyżkowe z mocowaniem trzpienowym budowane są jako urządzenia w pełni automatyczne, jak i półautomaty. W prostszych maszynach narzędzia ustawiane są ręcznie i dosuwane za pomocą siłowników pneumatycznych. W automatach prawie wszystkie prace wykonywane są przez maszynę, a obsługa sprowadza się do kontroli i naciskania odpowiedniego przycisku. Komfort pracy poprawić może podnośnik, dzięki któremu bez wysiłku umieścić można koło na stole montażowym. Operacja z pozoru trwa dłużej niż obsługa ręczna, ale przy ciągłej kilkugodzinnej pracy w sezonie, okazuje się, że zmęczenie – znacząco wpływając na obniżenie tempa pracy oraz zwiększenie ryzyka błędów, które trzeba poprawiać – sprawia, że to jednak na zautomatyzowanej maszynie da się obsłużyć więcej opon w ciągu dnia.

Wyposażenie dodatkowe

Maszyny mogą być doposażone w podnośnik koła, który ułatwia założenie koła na maszynę i zapobiega zmęczeniu pracownika, oraz podobnie jak w klasycznych montażownicach - w inflator. W przypadku kół bez otworu centrującego, czy kół do samochodów dostawczych, stosuje się dodatkowe adaptery umożliwiające montaż takich kół na maszynie.

Twoja lista produktów

po zamknięciu, znajdziesz listę zawsze w dolnym prawym rogu ekranu

Twoja lista jest pusta. Uzupełnisz ją, klikając przycisk "Zapytaj o ofertę" na karcie produktu.

Aby wysłać zapytanie podaj dane:

niewymagane
prosimy Cię o kod pocztowy, aby skierować Twoje zapytanie do właściwego doradcy
0