Jaki podnośnik wybrać do serwisowania samochodów?

Podnośniki samochodowe w porównaniu do kanałów serwisowych zapewniają dużo więcej możliwości. Podnośniki samochodowe oferują wyższy komfort pracy oraz lepszy dostęp do pojazdu. W przypadku pojazdów do 3,5 t. podnośnik samochodowy najczęściej jest rozwiązaniem tańszym od budowania kanału serwisowego. Użytkowanie kanału serwisowego w wielu sytuacjaj jest nieefektywne, np podczas prac przy których potrzebny jest naprzemienny dostęp do elementów zawieszenia od zewnętrznej i wewnętrznej strony kół

Ze względu na prowadzone prace, podnośniki dzielimy na:

Podnośniki podprogowe.

Podnośnik unosi pojazd, który jest podparty w specjalnie w tym celu wyznaczonych przez producenta samochodu miejscach, tzw. punktach podparcia. W zależności od tego, w jaki sposób pojazd opiera się na podnośniku, podnośniki dzielimy na dwukolumnowe i nożycowe.

Ze względu na brak więzi koła z podłożem w pozycji uniesionej, oraz małą zajmowaną powierzchnię, podnośniki te są doskonałym rozwiązaniem do prac inspekcyjnych w warsztatach samochodowych i zakładach oponiarskich.

Podnośniki dwukolumnowe

Podnośnik dwukolumnowy to jeden z najpopularniejszych podnośników samochodowych. Zapewnia bardzo dobry dostęp do podwozia. Dzięki prostej konstrukcji, podnośniki dwukolumnowe charakteryzują się wysoką bezawaryjność i prostym montażem. Podnośniki dwukolumnowe zapewniają bardzo dobry dostęp do podwozia pojazdu i bardzo dobrze sprawdzają się przy pracach związanych z podwoziem.

Podnośnik dwukolumnowy unosi pojazd za pomocą ramion podnośnika przytwierdzonych do kolumn. Uniesiony pojazd opiera się na adapterach umieszczonych na końcach ramion podnośnika. Dobre podnośniki podprogowe wyposażone są w łapy z wieloma regulacjami, co pozwala dostosować je zarówno do punktów podparcia dużego pojazdu dostawczego oraz małego miejskiego samochodu.

Występują dwa typy ramion, ramiona symetryczne (wszystkie cztery ramiona podnośnika mają taka samą długość) oraz ramiona asymetryczne (przednie ramiona dłuższe, tylne – krótsze). Podnośniki z ramionami asymetrycznymi oferują zazwyczaj lepsze rozłożenie masy pojazdu na podnośniku, środek ciężkości pojazdu wypada dokładnie w osi symetrii kolumn podnośnika. W przypadku ramion symetrycznych, kolumny podnośnika są przesunięte względem osi pojazdu, co ułatwia np otwarcie drzwi uniesionego pojazdu.

Podnośniki dwukolumnowe posiadają napęd elektrohydrauliczny lub elektromechaniczny. Podnośniki z napędem elektromechanicznym często nazywane są podnośnikami śrubowymi.

 

Podnośniki podprogowe nożycowe

Podnośnik nożycowy ze względu na swoją konstrukcje zajmuje mniej przestrzeni warsztatowej i bardzo dobrze sprawdza się w serwisach o niewielkiej powierzchni. Po opuszczeniu platform, szczególnie w wersji licowanej z posadzką, zyskujemy niczym nieograniczona przestrzeń warsztatową. W przypadku podnośników nożycowych, żaden element podnośnika nie wystaje poza jego podstawę. Podnośniki tego typu świetnie sprawdzają się w zakładach blacharskich, ponieważ oferują niczym nieograniczony dostęp naokoło pojazdu.

Podnoszony pojazd opiera się bezpośrednio na platformach podnośnika, lub na podkładkach dystansujących pomiędzy platforma podnośnika a punktami podparcia pojazdu.

Podnośniki nożycowe posiadają napęd elektrohydrauliczny.

Podnośniki najazdowe

Ze względu na szybki wjazd i zjazd z podnośnika, oraz utrzymanie zawieszenia pojazdu w kontakcie z podłożem, podnośniki najazdowe zastosowanie znajdują  przede wszystkim przy pracach inspekcyjnych. np. diagnostyka i regulacja układu jezdnego. Pojazd stoi na własnych kołach w celu zapewnienia warunków maksymalnie zbliżonych do warunków panujących  na drodze.

Do prac inspekcyjnych przeznaczone się podnośniki z wbudowanymi szarpakami, płytami odprężnymi i obrotnicami.

Do prac serwisowych przeznaczone są podnośniki najazdowe z dodatkowym dźwignikiem osi umożliwiającym np. uniesienie kół nad platformami podnośnika

Ze względu na mechanizm podnoszenia podnośniki najazdowe dzieli się na:

Podnośniki najazdowe czterokolumnowe

Podnośniki czterokolumnowe ze względu na swoją konstrukcję, są bardzo stabilne oraz łatwe do wypoziomowania. Podnośnik czterokolumnowy w porównaniu z podnośnikiem nożycowym oferuje lepszy dostęp do podwozia pojazdu, szczególnie w wersjach „open front” gdzie pozbyto się przedniego elementu konstrukcyjnego łączącego obie platformy

Podnośniki czterokolumnowe świetnie sprawdzają się przy wszelkich pracach związanych z geometrią pojazdu. Często posiadają fabrycznie przystosowane miejsca pod montaż wyposażenia do diagnostyki układu jezdnego: płyt odprężnych, obrotnic lub są sprzedawane z nimi w komplecie

Podnośniki dwukolumnowe występują w wersjach z napędem elektromechanicznym oraz z napędem elektrohydraulicznym.

Podnośniki najazdowe nożycowe

Podnośniki tego typu najczęściej użytkuje się do prac obsługowych i diagnostycznych. Oferują bardzo dobry dostęp na około pojazdu a po złożeniu nie zajmują miejsca, szczególnie w przypadku wersji gdzie platformy podnośnika licowane są z posadzka..

Podnośniki najazdowe nożycowe wyposażone są w napęd elektrohydrauliczny.

Podnośniki pojazdów ciężarowych

W przypadku pracy z lekkimi pojazdami dostawczymi i pojazdami osobowymi wystarczające będą już podnośniki o udźwigu do 4t.

Podnośnik pojazdów ciężarowych oferuje udźwig do 80 t. Podnośniki pojazdów ciężarowych najczęściej posiadają konstrukcję czterokolumnową lub kolanową. W przypadku unoszenia pojazdów ciężkich bardzo dobrze sprawdzają się zestawy mobilnych podnośników kolumnowych

W przypadku pracy z pojazdami ciężarowymi i autobusami ważne jest odpowiednie dobranie długości podnośnika. Do unoszenia pojazdów długichtypu ciągnik siodłowy z naczepą, lub autobus przegubowy, stosuje się podnośniki najazdowe czterokolumnowe lub kolanowe pracujące w tandemie - jeden za drugim.

Do podnoszenia autobusów i pojazdów ciężarowych, również z naczepą, dobrze sprawdzają się mobilne podnośniki kolumnowe wyposazone w adaptery do chwytania za koła, pracujące w zespołach nawet do 128 kolumn.

Twoja lista produktów

po zamknięciu, znajdziesz listę zawsze w dolnym prawym rogu ekranu

Twoja lista jest pusta. Uzupełnisz ją, klikając przycisk "Zapytaj o ofertę" na karcie produktu.

Aby wysłać zapytanie podaj dane:

niewymagane
prosimy Cię o kod pocztowy, aby skierować Twoje zapytanie do właściwego doradcy
0